Jak nakupovat v Asii

Protože jsem velký fanda především chytrých telefonů, už několik let je v různých částech Asie kupuji, poté testuji a následně rozdávám a prodávám.
Za tu dobu jsem udělal skoro stovku objednávek v několika desítkách eshopů, občas se mi také stalo, že jsem se spálil a po zaplacení mi nic nepřišlo, či dorazila prázdná krabička nebo zcela jiný produkt. S reklamacemi je to v Číně pochopitelně poněkud problematické.

Tento blog vlastně vznikl jako pokus toto mé hobby/úchylku začít provozovat způsobem, který by snad i mohl mít komerční efekt a zároveň byl užitečný pro okolí.

Několik rad pro případ, že si chcete nákup zajistit sami:
Když si nějaký produkt vytipujete, je dobré ověřit, zda daný eshop je spolehlivý - což ale někdy nejde jinak, než systémem pokus omyl. Samozřejmě jako ve všem pomůže i dotaz na Google.

Nikdy neplaťte přímo kreditní kartou, je to riskantní a nevíte, kam se vaše platební údaje dostanou.

Pokud nějaký obchodník požaduje pouze platbu pomocí Western Union, je to na pováženou a rozdodně to nedoporučuji - pro mě je to znak neserióznosti a příliš velké riziko.

Z mých zkušeností je jediný spolehlivý a relativně bezpečný způsob platby Paypalem. Osoba, které platíte se totiž  nikdy nedostane k údajům vaší kreditní karty.

Získejte o daném produktu co nejvíce informací. Asijské eshopy se hemží zbožím, které se jmenuje různě, ačkoliv se jedná o stejné produkty a jindy se nazývá stejně, ačkoliv se jedná o rozdílné produkty. Často také platí, že pod designem např. daného telefonu se skrývá slabší než inzerovaný procesor atd.

Nezapomeňte na to, že zaplacená cena není konečná. Po příchodu zboží do ČR vám celníci vyměří DPH ve výši 20% ze zaplacené ceny a poštovného. Clo se vyměřuje pouze výjímečně. Také budete muset zaplatit české poště poplatek za celní řízení, který činí k dnešnímu dni 96 Kč. Standardně je třeba pro proclení udělit plnou moc České poště, zaslat prohlášení o zboží a zaslat doklady prokazující cenu a zaplacení zboží.